Do každého zápasu jdu s tím, že ho chci vyhrát, říká Martin Filip

Šestačtyřicetiletý Martin Filip je hokejovým úkazem. Druhou ligu si poprvé zahrál před 30 lety, působil v extralize, WSM lize, v zahraničních soutěžích a posledních šest sezon válel za Vrchlabí. Od nového ročníku druhé ligy bude kličky a nápadité přihrávky předvádět fanouškům na stadionu HC Rodos. „Do každého zápasu jdu s tím, že ho chci vyhrát. Kdybych neměl motivaci, tak v tomhle věku bych už hokej nedělal,“ říká druholigový Jágr.

Ve Vrchlabí jste hrál šest let. S jakými pocity odcházíte?
Žádné extra pocity nemám. Dochází tam k přestavbě týmu, skončila mi smlouva a nedohodli jsme se na pokračování spolupráce.

Věděl jste po konci ve Vrchlabí, že chcete pokračovat v kariéře?
Každý rok to mám stejné, vždycky se rozhoduju před novou sezonou. Zatím zdraví slouží a chci dál hrát. Hokej mě pořád baví, ještě se mi nechce končit.

Kde v sobě berete motivaci?
Do každého zápasu jdu s tím, že ho chci vyhrát. Kdybych neměl motivaci, tak v tomhle věku bych už hokej nedělal.

HC Rodos získal už několik posil před novou sezonou. Jakou sílu by podle vás mužstvo mohlo mít?
Myslím si, že mančaft udělá oproti loňské sezoně další krok dopředu, vidím to pozitivně. Majitel i všichni lidé, kteří se kolem hokeje ve Dvoře Králové pohybují, to chtějí posunout zase o stupínek výš a já se tomu pokusím pomoct. Naše skupina bude jedna z nejkvalitnějších a nejvyrovnanějších, ale play off je určitě reálné.

Co říkáte na nový model druhé ligy?
Tenhle model mám v hlavě už aspoň pět let, rozhodně to je krok dopředu. Dlouhé cestování je v téhle soutěži zbytečné. I pro diváky bude nový model druhé ligy určitě atraktivnější.

Jak budete prožívat zápasy s Vrchlabím, kde jste dohromady odehrál osm sezon?
S chutí si tam zahraju, protože tam je hodně dobrý led a jeden z nejhezčích stadionů v soutěži. Takže se na to budu spíš těšit.

Už jste s trenérem Lubinou mluvil o tom, jakou roli byste v týmu měl mít?
Počítám, že v něm asi budu nejstarší (smích). Mluvili jsme spolu, ale k tomuhle jsme se zatím nedostali. Na to je ještě brzo, vždycky to nějak vyplyne. Myslím si, že ta moje role bude přibližně stejná jako posledních několik sezon: budu tvořit hru, připravovat šance, snažit se poradit spoluhráčům, někdy pokárat.

Jak se vám vloni proti HC Rodos hrálo?
Pro mě byl Dvůr Králové příjemným překvapením. Nato, že hrál ve druhé lize první sezonu, podával výborné výkony, dostal se do play off, takže si myslím, že sezona určitě byla pozitivní.

Jak se budete na novou sezonu připravovat?
Už řadu let přes léto trénuju individuálně a nebudu na tom nic měnit: kolo, posilovna, občas lehčí poklus. V mém věku už musím klouby šetřit, aby to tělo vydrželo.

V loňské sezoně hrál za Dvůr Králové váš syn Daniel. Nemrzí vás, že si nezahrajete v jednom týmu, tak jako jeden čas ve Vrchlabí?
Bylo to spíš zajímavé pro novináře, než pro mě nebo pro něj. Samozřejmě mě to trochu mrzí, ale rvát vlasy si kvůli tomu nebudu. Dan se vrací do krajské soutěže. Neříkám, že by na druhou ligu neměl, ale má práci a hokej nestíhal.