Půst skončil, HC Rodos je po 10 letech mistrem krajské ligy!

Obrázek uživatele Tomáš Plecháč

Zlatým písmem se zapíše první březnová neděle 2017 do klubových kronik HC Rodos. Po drtivém vítězství 10:1 jsme skoncovali finálovou sérii s Náchodem a po 10 letech se znovu stali mistry krajské hokejové ligy. O titulu jsme rozhodli čtyřmi brankami už v první třetině. Nejvýraznější stopu v zápase zanechala druhá formace, Dan Filip si připsal hattrick, Jakub Luštinec skóroval dvakrát. Utkání sledovala rekordní návštěva letošního ročníku, téměř 1200 diváků.

Do sestavy HC Rodos se vrátil Jan Ježek, který po ataku Vernera nedohrál první zápas. Úvod zápasu nám snad ani lépe vyjít nemohl. Jakub Luštinec nejdřív tvrdým hitem přimáčkl k mantinelu náchodského chasníka Hracha, o chvíli později se zjevil nikým neatakovaný před brankou Václava Mertlíka a rychlou kličkou nedal gólmanovi šanci – 1:0. Druhý úder přišel v 5. minutě. Adam Szakál zblízka sice nepropasíroval puk do svatyně, při další steči nahrál Martinu Lelkovi, který tváří v tvář Mertlíkovi příklepem málem protrhl síť – 2:0.

Vrátit Náchod do zápasu mohl bývalý dvorský hráč Daniel Komárek, při přečíslení dva na jednoho přestřelil branku. V 8. minutě ruply nervy hostujícímu útočníkovi Vondřejcovi. Náchodský hrubián se sice první dva zápasy série držel na uzdě, nepříznivě se vyvíjející třetí duel ale jeho nervová soustava už nevydržela. Dostál své pověsti, když nesmyslně inzultoval Martina Lelku, který v té době vůbec nebyl v držení kotouče. Rozhodčí neměl jinou možnost, než ho stejně jako Vernera v prvním utkání předčasně poslat do sprchového koutu.

Plná hala skotačila radostí v závěru pětiminutové přesilovky, Ondra Hamerský kousek za modrou vymetl střelou zápěstím šibenici – 3:0. Náchodská lavička si vzala oddechový čas, HC Rodos ale i nadále pokračoval v procesu drcení soupeře. Dvě minuty před koncem si Honza Ježek povodil Hracha, v tísni sice nedokázal skórovat, jeho akci dokončil pohotový Dan Filip 4:0.

V závěru úvodní třetiny po sobě nejprve mávali hokejkami náchodský Jiří Janoušek s Tomášem Veselým. Rozmíška hned přerostla v nefalšovaný boxerský souboj, v něm měl jasně navrch domácí borec. Janouška zasypal několika levými a pravými háky, za které by se nemusel stydět ani Lennox Lewis, a soupeře po pár sekundách složil na led. Když se jeho kladiva zastavila, Janoušek měl téměř vysvlečený dres i chrániče.

Do druhé třetiny už nenastoupil Martin Lelka, po blikanci Vondřejce odjel na vyšetření do nemocnice. Náchod se snažil s výsledkem něco udělat, dobré šance měl Havrda s Janouškem. Skóroval však opět HC Rodos. Ve 27. minutě vysunul Luštinec Daniela Filipa a dvorský agent číslo 11 s povolením střílet blafákem vykouzlil pátou branku. V půlce zápasu Patrik Fořt nabil Veselému, jenž ukázal že to umí i s hokejkou. Z pravého křídla prostřelil nešťastného Mertlíka – 6:0.

O další minutu později završil hattrick Daniel Filip, tentokrát po nádherné nahrávce Petra Zmítka zavěsil pod břevno. Náchodu nešlo vůbec nic. Když už se jeho hráči dostali do šance, proti byl výborný Josef Čáp. Vynikl například při střele Ježka ze dvou metrů. Hosté se prosadili až při půldruhé minuty trvající přesilovce pět na tři, Janoušek mířil mezi betony – 7:1. Ve 38. minutě poznal gólovou radost také Petr Zmítko, zakončil ťukec třetí formace.

Třetí třetina už se nemusela ani hrát. Dvorský hračička Lukáš Daňo se přesto nechtěl smířit s osmi brankami. Ve 48. minutě dokonalou nahrávkou od mantinelu vyzval ke skórování Jakuba Luštince a dvorský kapitán z první uklidil puk za záda frustrovaného gólmana hostů. O čtyři minuty později Daňo naservíroval puk při přečíslení Patriku Fořtovi, který po zemi zaokrouhlil na 10:1. V poslední třetině naše obrana trochu polevila, díky tomu mohl několikrát vyniknout Josef Čáp.

Poslední dvě minuty jsme už Náchodu nepůjčili puk. Po závěrečném klaksonu zaplněná hala explodovala nadšením. Po 10 letech si užívala mistrovskou radost, dekorování krajských šampionů a zelenožlutý karneval na ledové ploše mohly začít. Vítězstvím ve finále krajské ligy jsme si zároveň vybojoval účast v kvalifikaci o II. ligu. Ta by měla odstartovat 15. března soubojem s Letňany.

HC RODOS DVŮR KRÁLOVÉ - HC NÁCHOD 10:1 (4:0, 4:1, 2:0)
Góly a asistence: 2. Luštinec (Vacek), 5. Lelka (Szakal), 12. Hamerský (Veselý, Polák), 17. Filip (Ježek), 27. Filip (Luštinec, Hamerský) 30. Veselý (Fořt, Hamerský), 31. Filip (Zmítko, Ježek), 38. Zmítko (Szakal, Sedláček), 48. Luštinec (Daňo, Ježek), 52. Fořt (Daňo) – 36. Janoušek (Plíhal). Vyloučení: 7:5 + Vondřejc (NÁ) 5 min. + do konce utkání. Využití přesilovek: 1:1. Diváci: 1150. Sestava Dvora: Čáp – Daňo, Karlík, Hamerský, Vitebský, Vacek, Zmítko, Mišinec – Polák, Veselý, Fořt – Luštinec, Ježek, Filip – Lelka, Sedláček, Szakál – Háze, Rychtera.

OHLASY PO UTKÁNÍ
Kapitán HC Rodos Jakub Luštinec: Každé finále je těžké. Dnešní zápas už byl takovou třešničkou na dortu. Trenér před finálovou sérií trochu předvídal, že to bude 3:0 na zápasy. Moc jsme tomu nevěřili, ale nakonec to tak dopadlo. Čeká nás kvalifikace o II. ligu. Nebude to nic jednoduchého, budeme do toho muset jít na sto procent, stejně jako do finále s Náchodem.

Brankář HC Rodos Josef Čáp: Je to fantastické, ještě nikdy jsem nezažil, aby hokejem takhle žilo celé město. Pro mě je to nejhezčí zážitek v kariéře.