Rutinér Martin Filip bude hrát za HC Rodos

Jeden z nejproduktivnějších hráčů druhé ligy v posledních letech Martin Filip bude od nové sezony oblékat dres HC Rodos. Šestačtyřicetiletý veterán a brilantní technik přichází z Vrchlabí, které se pustilo do razantní obměny kádru. Klubový prezident Vasil Teodoridis s Filipem podepsal roční smlouvu. V posledních dvou sezonách ve Dvoře Králové působil jeho syn Daniel.

Protřelý útočník s 380 starty v extralize byl dlouhá léta ikonou vrchlabského celku, dohromady tam odehrál osm sezon, z toho dvě v první lize. Pravidelně vyhrával týmovou produktivitu a patřil k nejvíc bodujícím hráčům v celé soutěži. Poslední dvě sezony patřily k bodově nejpovedenějším, pokaždé překonal v základní části hranici 50 kanadských bodů.

„Přestože už má nějaký věk, stále je to výborný hokejista. Dokáže tvořit hru a připravovat šance, ze kterých těží spoluhráči. Od Martina Filipa si slibujeme, že zvýší produktivitu mužstva a jeho schopnosti nám také pomohou při přesilových hrách,“ řekl majitel HC Rodos Vasil Teodoridis. Podle něj by měl být také mentorem pro mladší spoluhráče.

Pro Martina Filipa je Dvůr Králové novou výzvou. „Myslím si, že mančaft udělá oproti loňské sezoně další krok dopředu, vidím to pozitivně. Majitel i všichni lidé, kteří se kolem hokeje ve Dvoře Králové pohybují, to chtějí posunout zase o stupínek výš a já se tomu pokusím pomoct,“ uvedl Martin Filip.

V posledním ročníku druhé ligy bývalý kapitán horalů zapsal v základní části 9 branek a 41 nahrávek, v play off přidal dalších 11 kanadských bodů (2+9). V předloňské sezoně si dokonce vytvořil kariérní maximum ve druhé lize, když v základní části nastřádal 59 bodů (15+44). Stejně bodů, ale více vstřelených branek měl vítěz ligové produktivity Jiří Jakeš. Ve vyřazovací části se Filip blýsknul 14 body (5+9).

S Martinem Filipem přichází do Dvora Králové obrovská porce zkušeností. Ve vrcholovém hokeji se pohybuje neuvěřitelných 30 let. Hráč, který v prosinci oslaví 47. narozeniny, začínal s hokejem v Hradci Králové. Za tehdejší druholigový tým si poprvé zahrál v sezoně 1987/88.

V té sezoně nasbíral v hradeckém dorostu do 18 let ve 36 zápasech 106 kanadských bodů za 62 gólů a 44 asistencí, v ročníku 1992/93 pomohl Hradci Králové k premiérovému postupu do extraligy. Vynikající technik, jehož poznávací značkou je starý typ helmy, v extralize vystřídal osm klubů, hrál mimo jiné za Litvínov, Karlovy Vary, Pardubice, Plzeň nebo Zlín.

V nejvyšší soutěži v 380 utkáních nastřílel 68 branek a zaznamenal 169 asistencí. Působil také v zahraničí: v Anglii a Francii. Bezmála 250 utkání Martin Filip odehrál ve WSM lize, počet startů ve druhé lize se blíží k dvěma stovkám. Všechny odehrál v dresu Vrchlabí s obdivuhodnou produktivitou: 72 branek a 211 asistencí. Ve Dvoře Králové se potká s Patrikem Fořtem a Ondrou Hamerským, se kterými svého času hrával za Vrchlabí.