Trenér Malinský hodnotí úspěšnou sezonu. „Vyrovnanost pětek byla naší zbraní,“ říká

Obrázek uživatele HC Rodos

V prosinci roku 2018 nastoupil na střídačku královédvorského Rodosu a s naším klubem spojil svou trenérskou kariéru. JIŘÍ MALINSKÝ (48), bývalý výborný extraligový obránce, si na Dvůr Králové nad Labem brzy zvykl a nic nenasvědčuje tomu, že by zde jeho zatím rok a půl dlouhá anabáze neměla pokračovat.

Více než měsíc po skončení sezony 2019/2020 si kouč vzal slovo také někde jinde než v kabině a na střídačce. S chutí odpověděl na hromadu otázek pro naše webové stránky a vy si tak nyní můžete přečíst rozhovor s chlapíkem, který v nejvyšší domácí soutěži odehrál více než sedm set utkání, v nichž z pozice obránce nastřílel 56 branek. Alespoň tak hovoří stránky www.eliteprospects.com, na nichž si hráčskou i trenérskou kariéru trenéra HC Rodos můžete sami prohlédnout.

Spolu s hlavním koučem náš tým v sezoně vedli asistent trenéra Pavel Marek, vedoucí mužstva Miloš Hlavsa, kustod Miloslav Rychtera a v realizačním týmu nemohl scházet majitel klubu Vasil Teodoridis.

Trenére, před necelým měsícem nám skončila základní část sezony 2019/2020. Jaká byla z vašeho pohledu?

Troufám si říci, že poměrně úspěšná. Škoda jen, že si naši skvělí fanoušci nemohli užít play off. Všichni jsme se na něj hodně těšili a je mi jasné, že podobně tomu bylo i u dvorských příznivců.

Ve čtyřiceti kolech bylo možné získat maximálně 120 bodů a vy jste jich na svém kontě měli 85. To je obrovský počet. Bylo vůbec během sezony nějaké období, které by se u HC Rodos dalo nazvat krizí?

Z pohledu zisku bodů jsme měli horší první a třetí pětinu. Naopak velmi dobrá byla druhá a doslova parádní ta poslední. Jinak co se týká celkových bodů, musím se přiznat, že takový počet jsme asi před sezonou nečekali. To ale neznamená, že mě to netěší (usmívá se).

KONEČNÁ TABULKA DRUHOLIGOVÉHO ROČNÍKU 2019/2020

Žádná větší krize nepřišla, naopak jste během roku prožili tři vítězné série. První v říjnu trvala pět zápasů, listopadová pak sedm utkání a v závěru sezony přišla dokonce osmizápasová. Bylo někdy těžké krotit u týmu euforii?

Já bych určitě nemluvil o euforii. Spíše bylo důležité si neustále připomínat, že musíme být pořád soustředěni, stále chtít dobře potrénovat, nic nepodcenit, nic neodfláknout, chtít dělat věci, které fungují, jít do všeho jako tým, který chce vyhrávat. Vím, že pro někoho to můžou být fráze, ale hokej je kolektivní hra, kde musí jít všichni stejným směrem.

V čem byla podle vás největší síla dvorského kádru v celém ročníku?

Myslím, že vyrovnanost pětek byla hlavní zbraní našeho týmu. Vždycky alespoň jedna lajna dokázala vzít zápas na sebe. A samozřejmě nemohu opomenout jistotu, jakou jsme měli v bráně!

Jak říkáte, opřít jsme se mohli o gólmany. Do konce roku 2019 si u nás zachytal Honza Janský, pak tým posílil Oto Jeschke, po celý rok byl jedničkou Pepa Čáp. V brankovišti jsme na tom byli hodně dobře.

Pepa měl fakt parádní sezonu, jsem za něj rád. Bohužel to trošku „odnesl“ Honza Janský. Na podzim pak s námi začal trénovat i Otín a myslím si, že jsme udělali velmi dobře, když mohl i naskočit do mistrovských zápasů. Vytvořil s Pepou po odchodu Honzy opravdu silnou dvojici.

Oproti minulé sezoně doznala největšího posílení naše obrana. Jak důležité byly příchody zkušených borců Petra Mocka a Petra Čáslavy? Do kádru později zapadl i Jakub Mert.

Já jsem hlavně rád, že Móca a Časy měli chuť jít za Dvůr Králové hrát. Základ obrany zůstal z loňska, pouze jsme ji doladili právě jimi. Je jen škoda, že pracovní povinnosti, hlavně Časyho, jim nedovolily odehrát více utkání. To se týká také Tondřika. I proto jsem hodně přemlouval Dušana Salfického, ať k nám přesune Kubu Merta, který nebyl moc vytížený v Kadani.

Už jsme zmínili v rozhovoru s Milanem Valáškem, že na gólové produkci se letos naše útoky podílely takřka rovnoměrně. De facto jste nebyl v situaci, kdy byste musel něco měnit. Je to pro trenéra hodně příjemná záležitost?

Přesně tak, měli jsme vyrovnané pětice. Navíc vždy, když někdo vypadl vinou zranění nebo nemoci, povedlo se ho dobře a vhodně nahradit. Většinu sezony jsme odehráli na tři pětky, borci se v tom cítili lépe, takže jsem strašně rád, že kluci ze čtvrtého útoku, ač nebyli tolik vytěžováni, dokázali naskočit a zraněné nebo nemocné zastoupit.

Jeden hráč přesto střeleckým tahounem byl. Jak velkou hodnotu pro vás měl apetit Kuby Luštince, který řadu zápasů dokázal vzít na sebe a rozhodnout?

Kuba je střelec, takového ho znám už dlouho. Samozřejmě je fajn mít v mančaftu někoho, komu to tam takhle padá. Je to pak taková jistota, která dokáže i ostatní nastartovat.

Kdybyste měl vybrat tři nejlepší zápasy, na které je radost vzpomenout, které by to byly?

My jsme odehráli spoustu kvalitních utkání, ale pokud mám vybrat, pak bych vyzdvihl první zápas v Trutnově (Dvoráci otáčeli nepříznivý vývoj a vyhráli v prodloužení – pozn. aut.), domácí výhru nad Mostem v druhé pětině (zde Rodos po výborném výkonu vyhrál 6:1 – pozn. aut.) a samozřejmě vítězství nad Vrchlabím (v posledním z pěti vzájemných utkání jsme zvítězili 2:1 – pozn. aut.).

V sezoně se našli hned tři soupeři, proti nimž jste vyhráli všech pět vzájemných utkání (Bílina, Řisuty, Trutnov). Proti kterému si této bilance vážíte nejvíc?

S Bílinou jsme hráli většinou po utkání s Vrchlabím, takže to bylo složité v tom, že jsme si (většinou) museli napravovat reputaci. Řisuty jsou nevyzpytatelné, stále se zlepšovaly, to nebyly vůbec snadné zápasy. A s Trutnovem jsou to derby, tady není třeba cokoli říkat. Mě baví každé vítězství (úsměv).

Povedená a pro Dvůr historická sezona měla vyvrcholit v play off. Jak moc jste se těšil a věřil jste si na Mostecké Lvy? Měl jste na ně připravenu nějakou specialitu?

Těšil se každý z nás a zápasy s Mostem mohly být vážně parádní. Byl by to hodně těžký soupeř. Jak by ale vše dopadlo, to se už nikdy nedovíme.

Jak říkáte. Bohužel vše zmařil nouzový stav nejen v naší republice spojený s ukončením všech hokejových soutěží. Byla to pro vás osobně velká rána?

Bylo toho už tolik napsáno, že nemá cenu to dál rozebírat. Já si jen přeji, ať jsme všichni silní, zdraví a vše rychle pomine.

Kdy vy jste vlastně začal brát koronavirus vážně?

Sledoval jsem celou situaci v médiích od úplného začátku.

Jak tuto dobu plnou zákazů a vládních nařízení prožíváte? Jak vypadá váš všední den, který se vlastně v této době od víkendového moc neliší?

Předně se je snažím všechny dodržovat! A jak vypadá můj den? Doháníme všechny resty kolem domu, okolo zahrady. Sleduji také vývoj ve školství, protože mě čekají ještě nějaké povinnosti ve studiu trenérské A licence, a protože máme doma dva školáky. Taky využívám možnost brigády u známého a bratra, kteří staví lešení. Rozhodně vám mohu říct, že se nenudím.

Jste nějakým způsobem ve spojení i s hráčským kádrem nebo kýmkoliv jiným z klubu?

Viděli jsme se naposledy cestou zpět z přípravného utkání v Táboře. Potom bohužel už přišel zákaz, takže další komunikace probíhá jen přes sítě.

Jistě momentálně myslíte především na zdraví své a vašich blízkých. Přesto, přemýšlel jste již nad budoucností královédvorského hokeje? Věříte, že bude pokračovat druholigová éra a vy s ní?

Právě nám protáhli nouzový stav do konce dubna, vůbec si proto netroufám odhadovat jakoukoli budoucnost. Uvidíme, co se stane, jak se vše vyvine. Myslím, že pro sport všeobecně bude mít současná situace velké následky.

Ještě více než nás, se netradiční ukončení sezony dotklo našeho vrchlabského rivala a spolu s ním oddílů ze Šumperka a Kolína. Jak podle vás svaz rozhodne o jejich (ne)nasazení do příštího ročníku Chance ligy (v pátek bylo rozhodnuto: všechny kluby mají právo postoupit!)?

V tomto ohledu je těžké odhadovat, jak tohle dopadne. Každopádně to pro svazové vedení bude oříšek. A vůbec pánům na svazu nezávidím, ho rozlousknout.

Nedílnou součástí našeho klubu jsou fanoušci. Letos jich na domácí zápasy chodilo v průměru rekordních 626. Jakými slovy byste zhodnotil jejich výkony v sezoně a máte pro ně nějaký vzkaz v této ne zrovna ideální době?

Je všeobecně známo, že královédvorští fans jsou skvělí. Proto znovu říkám, je jen škoda, že si nemohli vychutnat vrchol sezony v podobě play off. Je mi jasné, že by si vyřazovací boje hodně užili a návštěvy na našem zimním stadionu by byly skvělé. Nyní ale všem přeji hlavně hodně zdraví a pevné nervy.

V těchto dnech se nesportuje a třeba Česká televize do svého programu zařazuje památné extraligové duely. Sledujete tuto sérii?

Přiznám se, že jsem moc hokeje v televizi neviděl. Opravdu jen malinko.

Tags: